آغا محمد خان قاجار چگونه به قدرت رسید؟

درباره نیوزلند
درباره نیوزلند
سپتامبر 30, 2018
اخذ ویزای توریستی انگلیس
اخذ ویزای توریستی انگلیس
اکتبر 1, 2018
آغا محمد خان قاجار چگونه به قدرت رسید

آغا محمد خان قاجار چگونه به قدرت رسید؟

آغا محمد خان قاجار چگونه به قدرت رسید؟

آغا محمدخان قاجار در سال ۱۷۴۲ میلادی در شهر گرگان به دنیا آمد. او اولین پادشاه و بنیان‌گذار سلسله قاجار در ایران است. در سال ۱۷۲۲ میلادی و پس سقوط صفویان در ایران، قجرها به یکی از اقوام مهم و تأثیرگذار در ایران تبدیل شدند‌. آغا محمدخان در شش‌سالگی توسط عادل شاه عقیم شد زیرا یک تهدید به‌حساب می‌آمد؛ اما عقیم شدن آغا محمد هیچ‌گاه او را از هدفش و رسیدن به قدرت بازنداشت.

آغا محمدخان در سال ۱۷۵۷ میلادی به حکومت آذربایجان در شمال ایران رسید. وی در سال ۱۷۶۲ میلادی بازداشت و به زندانی در شیراز فرستاده شد. او توانست از زندان فرار کند و به استرآباد رفت. سپس به تهران یورش برد و آنجا را به‌عنوان پایتخت خودش انتخاب کرد. در سال ۱۷۹۶ میلادی، آغا محمدخان به گرجستان یورش برد و آنجا را به خاک ایران اضافه کرد. سپس به خراسان یورش برد و آخرین دژ افشاریان را نابود ساخت.

او شاهرخ نوه نادرشاه را کور کرد و وی را آن‌قدر شکنجه کرد تا کشته شد. او خودش را در مراسم تاج‌گذاری شاهنشاه یا شاه شاهان نامید. سپس به کرمان یورش برد. کرمان دچار قحطی و مرگی فراگیر شد. آغا محمدخان قاجار با سرکوب و وحشت، کشور را یکپارچه کرد.

تهران که پیش از حکومت او یک روستا بود به یک ابر شهر و جمعیتی ۱۵۰۰۰ نفرِ تبدیل شد. آغا محمدخان در یورش دومش به گرجستان توسط دو تن از خدمتکارانش کشته شد. میراث او یعنی سلسله قاجار تا سال ۱۹۲۵ میلادی بر ایران حکومت کرد.

این مطلب را از دست ندهید.   کشتی قاتلی از جنگ جهانی دوم که ارواح سرگردان در آن دیده می شوند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصد شانس ویزا شدن استرالیا - کانادا - انگلیس