فهرست مطالب

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان چه شرایطی دارد

برنامه آموزشی مدون در مقطع دبیرستان با دروس کاربردی موجب شده تحصیل در کانادا نیز مورد توجه مهاجران جوان قرار بگیرد. شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان چندان دشوار و پیچیده نیست؛ برای این مقطع متقاضی باید ۱۶ سال سن داشته باشد و معدل سال‌های پیشین او کمتر از ۱۲ نباشد.
تحصیل در مقطع دبیرستان همانند دیگر مقاطع دانش‌آموزان در مدرسه‌های دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی صورت می‌گیرد؛ به‌همین دلیل، نرخ شهریه‌ها از تناوب و تنوع بالایی برخوردار است، اما به‌طور میانگین می‌توان حداقل ۱۴۰۰۰ دلار کانادا و حداکثر ۲۰هزار دلار برای آن قائل شد. البته تحصیل در مدارس شبانه‌روزی به دلیل خدمات متفاوت شهریه متفاوتی نیز دارد و از ۳۰هزار دلار کانادا شروع می‌شود. تنوع نرخ شهریه در مدارس خصوصی بیشتر به‌چشم می‌خورد؛ چراکه در این مدارس فعالیت‌های فوق برنامه بسیاری همچون کلاس‌های هنری و ورزشی متنوعی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود.
درصورتی که دانش‌آموز کمتر از ۱۹ سال سن (در برخی از استان‌ها ۱۸ سال سن) داشته باشد، در هنگام پذیرش باید فردی را به عنوان قیم به مدرسه معرفی کند. قیم یا همان کاستدین باید ساکن همان استانی باشد که دانش‌آموز در آن مشغول تحصیل می‌شود. قیم باید یک کانادایی یا مقیم کانادا بوده و حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.
دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان ( کلاس هشتم تا دوازدهم) ۸۰ واحد درسی در پیش دارند که در ۱۲ کورس تحصیلی باید گذراند و پس از آن درک دیپلم را کسب کرد. برخی از دروسی که در این مقطع تدریس می‌شوند شامل زبان انگلیسی، ارتباطات در انگلیسی، تاریخ، علوم اجتماعی، ریاضیات، علوم، فیزیک و هنر هستند.
نکته جالب توجه تحصیل در دبیرستان این است که بسته به امتیاز کسب‌شده از این مقطع، محصلان می‌توانند مستقیم وارد دانشگاه یا کالج شوند و محدودیتی نخواهند داشت.دانش‌آموزی که دوره دبیرستان را در کانادا گذرانده و از کانادا برای ورود به دانشگاه اقدام می‌کند، با فردی که برای دوره تحصیلات تکمیلی وارد کانادا می‌شود، شرایط متفاوت و آسان‌تری در پیش رو دارد. تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای این دانش‌آموزان که دبیرستان را در کانادا گذرانده‌اند، با پشتیبانی مدیران و معلمان مدرسه همراه است؛ در حالی که دیپلم اخذ شده از مدارس ایرانی چندان ارزشی برای این مرحله ندارد و باعث محدودیت‌هایی در گزینش دانشگاه‌ها و رشته‌ها برای دانش‌آموز ایجاد می‌کنند، در صورتی که دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از مقطع دبیرستان با معدل بالای ۱۵ در هر دانشگاه و در هر رشته‌ای که اقدام کنند، پذیرفته می‌شود.
نوع ویزای کانادا برای تحصیل در مقطع دبیرستان نیز Study Permit  است اما دریافت این نوع ویزا برای مدرسه نسبت به مقاطع بالاتر (برای تحصیل در دانشگاه یا کالج) آسان‌تر است. اگر دانش‌آموز تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه یا کالج را داشته باشد، با همان ویزا می‌تواند وارد مقاطع بعدی شود. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی برای این مقطع اجازه کار به دانش‌آموز نمی‌دهد؛ دانش‌آموزان در کانادا تنها در تعطیلات کریسمس یا تابستان اجازه کار دارند.

ویزای توریستی استرالیا
اخذ ویزای توریستی کانادا
ویزای توریستی کانادا تضمینی
پیکاپ ویزای توریستی کانادا
اخذ ویزای توریستی فرانسه 
اخذ ویزای توریستی اسپانیا
اخذ ویزای توریستی سوئیس
خرید تور
تحصیل در قبرس

نظر خود را بنویسید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید