فهرست مطالب

شرایط زندگی در آلمان

کشور آلمان برای مردم جهان و حتی ایران مقصد مهاجرتی مناسبی به شمار می رود . بسته به سبک زندگی مردم زندگی در آلمان ، تعاریف متفاوتی دارد اما در مجموع زندگی در کشوری اروپایی که نخستین اقتصاد در سراسر اروپا را به خود اختصاص داده، از رویای علاقمندان به زندگی در اروپاست. از انجا که پاسپورت این کشور از حیث اعتبار در رتبه دوم جهان قرار دارد وسوسه های بیشتری را برای سایر ملیت ها به وجود می آورد.در این مقاله تلاش براین را داریم که شما را  با شرایط زندگی در آلمان، مردمان آن، شرایط آب و هوایی و شرایط اقتصادی آلمان آشنا کرده و به اجمال مزایا و معایب زندگی در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

آلمان چجور کشوری است؟

جمهوری فدرال آلمان کشوری سرسبز در اروپای غربی است که در طول جنگ های جهانی اول و دوم دستخوش خسارت های فراوانی بوده با این حال، جزو قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا به شمار می‌آید. آلمان از شمال با دانمارک، دریای شمال و بالتیک، از غرب با فرانسه، از جنوب با سوئیس و اتریش و از شرق نیز با لهستان و جمهوری چک همسایه و مساحت آن ۳۵۷۱۲۱ کیلومتر مربع است. به نظر می رسد این سرزمین از لحاظ مساحت تنها اندکی کوچکتر از استان‌های کرمان و سیستان بلوچستان باشد.

از شهرهای معروف آلمان، برلین، هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت و کلن است و تیم ملی فوتبال آلمان نیز در میان ایرانیان طرفداران فراوانی دارد. جمعیت آلمان در حدود ۸۱ میلیون نفر است و از این میان ۵/۹۱ درصد آلمانی،  ۴/۲ درصد ترک و ۱/۶ درصد را سایر قومیت ها تشکیل می دهند. زبان رسمی آنها «آلمانی» و مذهب رسمی شان نیز «مسیحیت» است اما سایر مذاهب از جمله مسلمانان حدود ۴ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل داده اند. آلمان صنعتی‌ترین کشور اروپایی است که عنوان ثروتمندترین کشور عضو اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده. واحد پول آلمان یورو و پایتخت آن «برلین» است. از این رو شرایط زندگی در آلمان برای ایرانیان از جذابیت های فراوانی برخوردار است چرا که شرایط آب و هوایی، شرایط زندگی در آلمان، هزینه زندگی در آلمان، نزدیکی مرزهای جغرافیایی در مقایسه با کشورهای آمریکایی، غنای فرهنگی، هنری، معماری، ادبی، صنایع پیشرفته، شرایط تحصیل رایگان و یافتن کار حین تحصیل و پس از اتمام تحصیل از عوامل موثر در انتخاب کشور آلمان جهت زندگی، تحصیل و کار برای بسیاری از ایرانیان به شمار می آید.

شرایط اب و هوایی آلمان

یکی دیگر از شرایط زندگی در آلمان لازم است از شرایط آب و هوایی آلمان نیز آگاه باشیم. همانطور که می دانید آلمان زمستان های سرد و تابستان های نسبتا گرمی دارد. در برخی از مناطق همچون جنوب آلمان، آب و هوا شباهت های فراوانی با آب و هوای ایران دارد. همین امر مناطق جنوبی را برای زندگی در آلمان و برای بسیاری از ایرانیان مناسب تر و مطلوب تر ساخته. بارش باران برای متعادل ساختن آب و هوا مفید و جالب است که در فصول گرمی همچون تابستان، مقدار بارش باران بیشتر و غیرقابل پیش بینی تر است. بسته به هدف فرد از ورود به یکی از شهرهای آلمان، در هر فصلی می توان سرگرمی هایی را در آن یافت. به عنوان مثال، برای دوستداران اسکی، زمستان فصل مناسبی برای سفر به آلمان به شمار می رود. از فواصل ماه های آغازین سال میلادی یعنی دی، تا حدود اردیبهشت ماه، به واسطه سرما، ازدحام چندانی برای بازدید از دیدنی های آلمان وجود ندارد البته این را باید در نظر داشت که شهرهایی چون برلین، هرگز از گردشگر خالی نیست. در کل هزینه سفربه آلمان در طول ماه های نزدیک به تابستان بالاتر از سایر ماه هاست. در زمان برگزاری رویدادها، جشنواره‌ها و نیز همایش های شناخته شده بین المللی، هزینه های زندگی در آلمان به مراتب بیشتر از زمان های عادی است که چندان عجیب و دور از ذهن به نظر نمی رسد.

شرایط اقتصادی آلمان

اگرچه ویرانه های جنگ های اول و دوم جهانی هنوز نیز موضوع چیدمان های بسیاری از گالری ها و موزه های آلمان است با این حال، گذشت حدود ۷۰ سال از پایان چنین ویرانی هایی، با تقویت صادرات، ارتقاء دانش کارگران، سختکوشی و تدابیر اقتصادی، آلمان به چهارمین اقتصاد قدرتمند جهان بدل گشته که در این رتبه بندی، آلمان رتبه یک اروپا را به خود اختصاص داده. در حدود نیمی از رشد اقتصادی آلمان خصوصا در دهه های گذشته، به صادرات آن اختصاص داده شده. دولتمردان این کشور بر این باورند که صادرات قوی و مازاد تجاری بالا، می‌تواند نماد قدرت اقتصادی این کشور تلقی شود. اقتصاد قدرتمند آلمان سبب شده تا زندگی در آلمان و هزینه های زندگی در آلمان، مردم را با چالش های کمتری مواجه گرداند که خود سبب شده که شرایط زندگی در آلمان برای مهاجران نیز مطلوب تر باشد.

جالب است بداینم پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا متعلق به آلمان است. نرخ بیکاری در آلمان حدود ۷ درصد بوده که این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۳٫۹ درصد کاهش یافت. با وجود مهاجرت های فراوان اخیر به این کشور، کمبود نیروی کار هنوز نیز محسوس است. ۳۷ شرکت از ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان در آلمان قرار دارند و همین امر سبب گردیده که از لحاظ علم و فناوری در رتبه بسیار خوبی قرار گرفته و وابستگی اندکی به سایر کشورها داشته باشد.

عوامل ذیل در رشد اقصادی آلمان موثر هستند:

 • ارتقاء دانش کارگران
 • سیاست های پولی و مالی منسجم
 • مدیریت واردات

همچنین به غیر از شهرهای برلین و مونیخ، میزان استخدام در غرب آلمان بیشتر است. شاید بهتر باشد در نظر داشته باشیم که دانستن زبان انگلیسی به تنهایی برای زندگی در آلمان کافی نیست چرا که برای کار کردن در این کشور، سطح متوسط زبان آلمانی حداقل دانش زبانی است که می تواند به مهاجران جویای کار کمک کند.

مزایای زندگی در آلمان

همان طور که پیش از این نیز بدان اشاره شد، وقت شناسی مردم آلمان، نظم و ترتیبی شگت آور را در وضعیت این کشور به وجود آورده که در تمامی زمینه ها قابل درک و لمس است. یکی از بهترین سیستم های جاده‌ای در اروپا به آلمان اختصاص دارد و برای از دوستداران اتومبیل بهترین کشور جهان به شمار می آید. بهتر است بدانید حتی اگر اتومبیل شخصی نداشته باشید، به دلیل سیستم بسیار پیشرفته و نظام مند حمل و نقل عمومی در آلمان با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد.

از آنجایی که کشور آلمان از حیث جغرافیایی دسترسی بسیار خوبی به کشورهای اروپایی اطراف همچون سویس، دانمارک، اتریش، جمهوری چک و فرانسه دارد، در طول زندگی در آلمان به راحتی می توانید به کشورهای اطراف سفر کنید.

داشتن بیمه درمانی در آلمان امری اجباری است و اطمینان شهروندان را از حیث مسایل پزشکی فراهم می آورد. شهروندان آلمانی می توانند از بیمه های خصوصی و یا عمومی درمانی استفاده کنند.
تحصیل برای شهرواندان آلمانی و به زبان آلمانی اغلب رایگان است و به همین دلیل نیز در قیاس با برخی دیگر از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، بلژیک و بسیاری دیگر از کشورها بسیار ارزان تر است. همین امر نیز سبب شده، آلمان جزو نخستین انتخاب های مهاجرین و دانشجویان از سراسر جهان به شمار آید.

جزئیات هزینه های زندگی  در آلمان

همانطور که خود به خوبی آگاهی دارید، کیفیت زندگی، هزینه های تان را تحت تاثیر مستقیم قرار می دهد. اما زمانیکه به کشوری مهاجرت می کنید که واحد پول آن چندین برابر واحد پول ملی کشور شماست، بهتر است که از وضعیت هزینه های ابتدایی خصوصا مسکن و حمل و نقل آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید هزینه های زندگی در آلمان را مدیریت کرده و از پس ادامه زندگی نیز به خوبی بر آیید. پیش از این نیز اشاره شد، هزینه های زندگی در آلمان در قیاس با بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس کمتر است و همین امر سبب شده که پس از افزایش نرخ ارز نیز، آلمان هنوز در میان نخستین انتخاب های ایرانیان برای مهاجرت به شمار آید.

هزینه مسکن در آلمان

هزینه مسکن در آلمان در حدود ۳۱/۳۱ درصد از آمریکا ارزان تر است. با این حال برای ایرانیانی که قرار است هزینه های اجاره یا خرید مسکن را به یورو پرداخت کنند، مبلغ قابل ملاحظه‌ای است. البته همچون تمام نقاط دیگر جهان، شهری که برای زندگی انتخاب می کنید، می تواند تا اندازه ای در میزان هزینه مسکن تاثیرگذار باشد. لازم به ذکر است که جزییات هزینه زندگی در آلمان از این منبع استخراج شده است. در ادامه به بررسی برخی از شهرهای اصلی آلمان پرداخته و اجاره بها و نیز قیمت خریداری مسکن را با هم مروری اجمالی خواهیم کرد:
هزینه مسکن در هامبورگ:  برای اجاره یک آپارتمان ۳ خوابه در هامبورگ حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو در ماه و برای خرید آن نیز در حدود متری ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در مرکز شهر باید پرداخت شود. هامبورگ هجدهمین مقصد گردشگری جهان به شمار می آید.
هزینه مسکن در برلینهزینه های زندگی در برلین بالاست و اجاره یک آپارتمان ۳ اتاق خوابه در آن ماهانه حدود ۱۵۰۰ یورو تخمین زده می شود. خرید آپارتمان در منطقه ای با همین اجاره در حدود متری ۴۹۰۰ یورو است.
هزینه مسکن در فرانکفورت: اجاره آپارتمان سه خوابه بین ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ یورو متغیر است و برای خرید نیز بسته به جغرافیا و دسترسی مکان برگزیده، متغیر است.
دوسلدورفهزینه های زندگی در دوسلدورف در مقایسه با برلین بیشتر است و همین امر سبب شده که برای اجاره آپارتمانی ۳ خوابه ۱۷۰۰ یورو و برای خرید آن ۶۰۰۰ یورو برای هر متر هزینه به همراه داشته باشد.

هزینه خوراک در آلمان

مسلم است که مسکن و خوراک از مهم ترین و بنیادی ترین هزینه های زندگی تلقی می شوند. هزینه زندگی در آلمان در حدود ۳/۸۲ درصد پایین تر ایالات متحده است و نزدیکی آن به ایران نیز این کشور را به مکانی مناسب برای زندگی ایرانیان بدل کرده است. مسلما هر اندازه کیفیت زندگی تان بالاتر باشد، هزینه های خوراک تان نیز افزایش می یابد . به عنوان مثال قیمت گوشت، مرغ و ماهی که کشتار روز باشد همچون هر جای دیگری در جهان در آلمان نیز اندکی بیشتر است اما با گذر زمان قیمت آن افت می کند.

هزینه حمل و نقل

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، سیستم حمل و نقل در آلمان بسیار پیشرفته است و شهرهای اصلی آن دارای چهار نوع حمل و نقل عمومی هستند که عبارت از اتوبوس، مترو، راه آهن شهری حومه و ترامواست. بلیط ها به صورت یک سفره، هفتگی و یا ماهانه و گروهی، در سالن ایستگاه ه و از دستگاه های بلیط، خربداری می شوند. بلیط ها باید قبل از هر سفر اعتبار داشته باشند به همین دلیل نیز، با مراجعه به جعبه هایی به رنگ های زرد و قرمز مهر زده می شوند که در ایستگاه های اتوبوس و تراموا به صورت دستی و توسط مسئول آن بخش انجام می پذیرد. جالب است بدانید بلیط بدون مهر می تواند تا ۴۰ یورو برای شما جریمه به همراه داشته باشد بنابراین در مهر کردن آن دقت کافی داشته باشید. برای حیوانات خانگی تان بلیط رایگان است اما اگر صاحب سگی بزرگ باشید علاوه بر قلاده باید بلیطی با قیمت ۱/۵ یورو برای او خریداری کنید.

 

 ویزای توریستی استرالیا
اخذ ویزای توریستی کانادا
ویزای توریستی کانادا تضمینی
پیکاپ ویزای توریستی کانادا
اخذ ویزای توریستی فرانسه 
اخذ ویزای توریستی اسپانیا
اخذ ویزای توریستی سوئیس
خرید تور

آخرین مطالب بروز شده

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

01/08/1400 اروپا

در بین ایرانی ها مهاجرت به اسپانیا جز درخواست های پرتقاضا است. شاید یکی از

ادامه مطلب
شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

04/07/1400 آسیا, مجله گردشگری

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟ کار در دبی یکی از روش‌های مهاجرت و زندگی

ادامه مطلب
بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

24/06/1400 سوالات متداول

زمانی که صحبت از بهترین شغل ها برای مهاجرت می شود، می توان از چند

ادامه مطلب

همین امروز با ما در تماس باشید

تماس تلفنی
 • 02188558004
 • آیت الله بهشتی بین میرزای شیرازی و قائم مقام فراهانی پلاک 410 واحد یک

  نظر خود را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.