شش حقیقت جالب در مورد موزه ی لوور پاریس

روش های تصفیه آب در طبیعت
روش های تصفیه آب در طبیعت
جولای 29, 2018
نخستین گردشگر ایرانی را بشناسید
نخستین گردشگر ایرانی را بشناسید
جولای 31, 2018
موزه لوور پاریس

شش حقیقت جالب در مورد موزه ی لوور پاریس

در دهم آگوست سال ۱۹۷۳ درهای موزه ی لوور در پاریس به روی عموم باز شد. به مدت ۶۰۰ سال، موزه ی لوور نماد آزادی، تاریخ و تمدن فرانسه بود. همچنین گنجینه ی عظیمی از جواهرات و لوزام دوران پادشاهی فرانسه نیز در آن قرار دارد. لوور امروزه یکی از بزرگترین موزه های جهان است. بیش از ۷۰۰۰۰ اثر هنری در آن وجود دارد. مساحت آن بیش از ۶۵۰ هزار متر مربع است. دو هزار کارمند و متخصص در آن مشغول به کار هستند. در سال بیش از ۸.۸ میلیون نفر از آن بازدید می کنند. در این مقاله حقایقی بسیار جالب از موزه ی لوور را برای شما بازگو خواهیم کرد. با شگفتی های تاریخ همراه باشید.

۱- موزه ی لوور در ابتدا یک قلعه و سنگر نظامی بود:

موزه ی لوور را پادشاه فرانسه فیلیپ دوم و در قرن دوازدهم میلادی شروع به ساخت کرد. فیلیپ دوم یکی از قدرتمند ترین و بزرگترین پادشاهان در کل اروپا بود. او موزه ی  لوور را به عنوان یک قلعه ی نظامی و دژی مستحکم در مقابل حملات دشمنانش ساخت. محل ساخت لوور غرب پاریس و در کنار رودخانه سین بود. مدتی بعد توپ خانه و برج های نگهبانی نیز به آن اضافه شد. در قرن چهاردهم میلادی، دژها و استحکامات جدیدی برای حفاظت از پاریس در مقابل دشمنان ساخته شد. هنوز هم بازدید کنندگان می توانند قسمت هایی از توپ خانه و انبار مهمات را مشاهده کنند.

۲- موزه ی لوور محلی بود تا خاندان سلطنتی در صورت نیاز بتوانند از آنجا فرار کنند:

چارلز پنجم در ابتدا اصلاحاتی را بر روی ساختمان های لوور انجام داد. اما بیش از یک سده جنگ با دشمنان باعث شد او فکرها و برنامه های جدیدی برای ساختمان لوور داشته باشد. تا سال ۱۵۲۷ با توجه به ساخته شدن ساختمان های جدید در پاریس از لوور استفاده نمی شد. در همان سال بود که پادشاه فرانسیس اول دستور داد تا ساختمان لوور را به سبک رنسانس بازسازی کنند.

این مطلب را از دست ندهید.   درباره اسپانیا

در اصل فرانسیس مردی ادیب و یکی از خوش ذوق ترین پادشاهان رنسانس بود. او شاعری چیره دست بود و سعی کرد زبان فرانسوی را احیا و در کل کشور یکسان کند. او با کشورهای همسایه روابط دیپلماتیک بسیار خوبی داشت و لئوناردو داوینچی، نقاش معروف ایتالیایی یکی از دوستان بسیار صمیمی او بود. در زمان حکم رانی او فرانسه تبدیل به مهد علم و دانش شد. لوور نیز در پناه او جان تازه ای گرفت و بر شکوه آن افزوده شد.

۳- ساختمان لوور در دوره ای خالی از سکنه و تبدیل به مخروبه شد: 

زمانی که کاخ ورسای ساخته شد بیشتر امور مملکت و آثار و گنجینه های هنری به آنجا منتقل شد. ساختمان هایی که در لوور در حال ساخته شدن بودند نیمه کاره رها شدند. آن ساختمان هایی هم که سالم مانند محل رفت و آمد نقاشان و مجسمه سازان آماتور شد. آنها محل کار و یا کارگاهی نداشتد به همین دلیل از فرصت به دست آمده نهایت استفاده را کردند. صد سال بعد با شروع انقلاب فرانسه، انقلابیون بودجه هایی را برای مرمت و بازسازی لوور در نظر گرفتند. در همان سال یعنی دهم آگوست ۱۷۹۳ بود که لوور از یک قلعه ی جنگی به یک موزه ی با شکوه تبدیل شد. در ابتدا تنها ۵۰۰ نقاشی در آن وجود داشت. آن هم توسط انقلابیون و از خانواده ی سلطنتی و در طول انقلاب فرانسه گرفته شده بود.

۴- مونا لیزا همیشه در لوور نبود:

تعدادی از آثار فاخر داوینچی به مجموعه شخصی پادشاه فیلیپ راه پیدا کرد. گفته می شود فیلیپ به قدری به داوینچی علاقه مند بود که حتی بر بالین او در زمان مرگش حاضر شد. داوینچی در سال ۱۵۱۹ از دنیا رفت. مونا لیزا نیز جزء آثاری بود که داوینچی به فیلیپ داده بود. به مدت چند قرن فقط اعضای خانواده ی سلطنتی حق داشتند این نقاشی را ببیند و تنها در قصر پادشاه نگه داری می شد. تنها پس از انقلاب فرانسه و سقوط خاندان سلطنتی بود که مونا لیزا در لوور و برای مردم به نمایش در آمد. زمانی که ناپلوئن در فرانسه به قدرت رسید نقاشی مونا لیزا بر روی دیوار اتاقش نصب شد. در طول جنگ جهانی دوم نقاشی مونا لیزا به منطقه ی امنی برده شد تا از گزند آسیب های جنگ در امان باشد. در سال ۱۹۱۱ نیز توسط یه دزد حرفه ای ربوده شد. دو سال نقاشی مفقود بود و مردم کپی مونا لیزا را می دیدند. مونا لیزا بعد از دو سال جستجو پیدا شد و مدت ۵۰ سال به صورت شبانه روزی از آن محافظ می شد. در همان دوران نقاشی داونیچی برای بازدید عموم به موزه ای در واشنگتن دی سی آمریکا فرستاده شد.

این مطلب را از دست ندهید.   اپلیکیشن های حمل و نقل در انگلستان

۵- ناپلئون پس از به قدرت رسیدن نام لوور را عوض کرد:

ناپلئون پس از به قدرت رسیدن و پیروزی در جنگ هایش نام لوور را به موزه ی ناپلئون کبیر تغییر داد. ناپلئون آثاری مانند مجسمه های برنزی بسیار گران قیمت و بسیار فاخر را از ونیز ایتالیا به لوور آورد. مجسمه سن مارک باسیلیکا یکی از این آثار ارزشمند بود. در درب ورودی موزه نیز مجسمه ای از او نصب شد. در سال ۱۸۱۴ ناپلئون سقوط کرد و نام موزه به اسم قبلیش یعنی لوور بازگشت.

۶- لوور در جنگ جهانی به عنوان انبار وسایل دزدیده شده نازی ها مورد استفاده قرار می گرفت:

صد و سی سال بعد از ناپلئون، پاریس توسط نازی ها فتح شد. هزاران اثر ارزشمند هنری در معرض نابودی قرار می گرفت. همه فکر می کردند که این موزه توسط نازی ها ویران خواهد شد. اما جالب است بدانید که هیتلر فردی هنرمند و عاشق آثار عتیقه بود. به دستور او کامیون هایی وارد لوور می شد و با شدیدترین تدابیر امنیتی و مراقبت کامل آثار هنری را جا به جا می کردند. در مدت کوتاهی لوور خالی از آثار هنری شد. نازی ها از این فرصت استفاده کرده و آثار پیروزی خودشان را در آن قرار دادند.

نازی ها با غارت ثروت و دزدی اموال، ثروت هنگفتی را به جیب زدند و بخش ها و ساختمان های جدید را به لوور اضافه کردند. آنها آثاری از سایر هنرمند غیر آلمانی را نیز در لوور به نمایش گذاشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصد شانس ویزا شدن استرالیا - کانادا - انگلیس