فهرست مطالب

مناسبت ها و رویدادها در روسیه

مناسبت ها و رویدادها در روسیه

ژانویه: کریسمس ارتودوکس روسیه

بعد از انقلاب سال 1917کریسمس نیز مانند دیگر مراسم و جشن های مذهبی در روسیه ممنوع شد. کلیسای ارتودوکس روسیه و تقریباً تمام روس ها، کریسمس را در زادروز تولد مسیح یعنی هفتم ژانویه جشن می گیرند، در واقع این یک مراسم مذهبی است که خانواده ها در شب کریسمس یعنی ششم ژانویه به کلیسا می روند سپس به مراسم شام مقدس می پیوندند. برخی از مردم تمام شب را در کلیسا سپری می کنند و برخی دیگر هنگام صبح به آنجا می روند.

فوریه: فستیوال ماسلنیتسا

مراسم ماسلنیتسا یا نوروز روس ها هفت هفته قبل از عید پاک برگزار می شود، یک سنت قبیله ای که نماد وداع با زمستان و استقبال از بهار است که با توجه به سنت های دین مسیحی انجام می شود. این هفته هر روز توام با آداب و رسوم دیرینه پیش می رود و شامل انجام فعالیت های مختلفی می باشد، فعالیت های نظیر ساختن عروسک های ماسلنیتسا از کاه و لباس های کهنه، تهیه و صرف مقدار زیادی بلینی یا پنکیک روسی، سورتمه کشی، گردش های دسته جمعی، رفتن دامادها به میهمانی مادر همسرشان و حل اختلافات مابین مردم. در واقع نقطه عطف این جشن روز آخر می باشد، زمانی که همه یکدیگر را می بخشند و به یاد رفتگانشان در کلیسا نیایش می کنند. در عصر این روز زیور آلات عروسک ماسلینتسا را جدا می کنند و آن را در میان شعله های برافروخته آتش می اندازند.

مارس و آوریل: مراسم عید پاک

عید پاک یکی از بزرگترین عیدهای مسیحیان است که در اولین یکشنبه بعد از ماه کامل پس از اعتدال بهاری انجام می شود. این مراسم از شب قبل یکشنبه آغاز شده و در طی آن کلیساها چراغانی می شود و در هنگام صبح با به صدا در آوردن زنگ کلیسا عید را اعلام می کنند. در این روز مهم مردم با خریدن و پختن نان شیرین و کیک عید و رنگ کردن تخم مرغ هایشان این مراسم سنتی را جشن می گیرند.

مارس و آوریل: جشنواره تئاتر ماسک طلایی مسکو

جشنواره تئاتر ماسک طلایی مسکو در سال 1993 توسط اتحادیه فدرال روسیه تاسیس شد، جشنواره ای با جوایز بسیار ارزشمند که در طی آن تولیدات تمام ژانرهای هنر تئاتر از درام و باله تا رقص مدرن و خیمه شب بازی برای کسب جایزه به رقابت می پردازند.

مه: روز کارگر

روز اول ماه مه در روسیه روز کارگر نام دارد، در این روز روس ها به خیابان می آیند و با جشن و آواز و پیاده روی در خیابان ها این روز را جشن می گیرند. این راهپیمایی از میدان سرخ شروع می شود و مردم با در دست گرفتن تابلوهایی با عنوان صلح، کارگر و مه این مراسم را انجام می دهند. البته انجام مراسم روز کارگر برای احزاب سیاسی متفاوت تر است، به عنوان مثال کمونیست ها پیاده روی خود را از محل بنای یادبود لنین آغاز نموده و به سمت میدان کالوگا (Kaluzhskaya Square) حرکت می کنند.

مه: روز پیروزی

هر ساله در نهمین روز از ماه مه میدان سرخ مسکو شاهد رژه نظامی همراه با نمایش تانک ها، موشک ها و دیگر تجهیزات نظامی به مناسبت سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم می باشد. در این جشن بزرگ دولت روسیه قدرت جنگ افزارهای هوایی خود را با به پرواز در آوردن هواپیماهای نظامی به نمایش می گذارد.

ژوئن: روز استقلال روسیه

روسیه در تاریخ دوازدهم ژوئن سال 1990 استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام نمود. بعد از این استقلال و به قدرت رسیدن یلیستین این روز به عنوان یک تعطیلات ملی ثبت گردید. اما تا چندین دهه بعد تا اواخر سال 2003 و به قدرت رسیدن پوتین این روز، رویداد مهمی محسوب نمی شد. اما امروزه میدان سرخ میزبان برگزاری این جشن همراه با برپایی یک نمایشگاه و اجرای یک کنسرت بزرگ می باشد.

ژوئن: جشنواره بین المللی فیلم مسکو

جشنواره بین المللی فیلم مسکوبرای اولین بار در سال 1935 با رهبری فیلم ساز معروف جهان سرگئی آیزنشتاین (Sergei Eisenstein) برگزار شد. این جشنواره به عنوان یک رویداد قانونی در سال 1959 در تقویم فرهنگی روسیه ثبت گردیده است.

ژوئن: جشنواره طعم مسکو

هر ساله در ماه ژوئن مجموعه ای از رستوران های برتر این شهر برای سه روز درب های خود را برای برگزاری کلاس های آشپزی و امتحان طعم غذاها به روی خانواده ها باز می کنند. در طی این جشنواره مکان های مشخصی همراه با انواع غذاها، نوشیدنی ها، اجرای دی جی ها و موسیقی های مختلف نیز یافت می شود. جشنواره طعم مسکو با ارائه 200 کلاس آشپزی متفاوت با آموزش انواع غذاهای روسی و بین المللی ارائه می شود.

ژوئن: جشنواره مردمی نعنای وحشی (Wild Mint Folk Festival)

هر سال تابستان مسکو میزبان یک جشنواره موسیقی بین المللی در مجتمع (Ethnomir complex) می باشد. این جشنواره در طی چند روز و با حضور نوازندگان روسی و بین المللی در ژانرهای مختلف موسیقی برگزار می شود در طی روزهای برگزاری این فستیوال در فروشگاه های مواد غذایی، بازارها و کارگاه این شهر جذاب حس و حال پرشوری وجود دارد.

ژوئیه: روز ایوان کوپالا (Ivan Kupalo Day)

سنت این جشن تابستانی به سنت جان یوحنا بازمی گردد، ایوان به معنی یوحنا و کوپالا در زبان اسلاوی به معنای حمام کردن می باشد. جشنی پرنور و نشاط که با حضور زوج های عاشق در تاریخ ششم و هفتم ماه ژوئیه برگزار می شود، در طی این جشن دختران تاج هایی از گل های رنگارنگ را بر روی سرشان می گذارند و به نشانه عشق و تعهدی که به یکیدیگر دارند، از روی آتش می پرند. در هنگام غروب آفتاب دختران تاج ها و حلقه های گلی را بر سرشان می گذارند که با شمع های سوخته مزین شده اند، شمع های سوخته نماد زندگی طولانی است.

ژوئیه: جشنواره نشستویه مسکو (Nashestvie)

این جشنواره بزرگ موسیقی راک در فضای روباز و در حضور جمعی گسترده از گروه های موسیقی و با سرپرستی و رهبری مرکز نشستویه برگزار می شود. گرچه نام این جشنواره به معنای تهاجم در زبان روسی است اما در میان بسیاری از مردم روسیه به وواِستاک معروف می باشد. پس این فرصت طلایی را از دست ندهید و در ماه ژوئیه برای دیدن بسیاری از نوازندگان نوپا و معروف روسیه و دنیا به مسکو سفر کنید.

ژوئیه: مسابقات شهر مسکو

در اواسط ماه ژوئیه در شهر زیبای مسکو تیم های اتومبیل رانی فرمول یک با رانندگانی بسیار حرفه ای در اطراف کرملین و خیابان های شهر با یکدیگر مسابقه می دهند. در طول این مسابقه شرکت کنندگان مسیر 4500 متری را طی می کنند و تماشاگران می توانند رقابت حدوداً یکصد خودرو را نظاره گر باشند.

ژوئیه: آفیشا پیک نیک (Afisha Picnic)

گرچه این جشنواره یک رویداد یک روزه است که در پایان ماه ژوئیه اما می توان از آن به عنوان یکی از قدیمی ترین و مشهورترین جشنواره های موسیقی در روسیه نام برد. این جشنواره بر روی سکوهای اطراف رودخانه مسکو برگزار می شود و میزبان بزرگمردان روسی و افراد مشهور بین المللی مانند کایزر چیفز، جمیروکوای، گروه مَدنِس و کورتنی لاو می باشد.

اوت: جشنواره مربا روسیه

در اواسط اوت در روزهای آفتابی جشنواره مربای مسکو برگزار می شود، جشنواره ای هیجان انگیز برای دوستداران شیرینی که در طی روزهای انجام آن بازدیدکنندگان علاوه بر امتحان طعم های جالب بسیاری از مرباها، با دستورالعمل پخت آنها نیز آشنا می شوند. صحنه برگزاری این جشنواره با مجسمه های شنی و درختان عجیب مانند کاکتوس تزئین می شود. سورپرایزهای جالب دیگری نظیر کنسرت های موسیقی بسیار بزرگ و جهانی نیز در طی این روزهای شیرین در انتظارتان خواهد بود.

سپتامبر: روز شهر مسکو

مردم مسکو در اولین روزهای هفته آخر مسکوتولد پایتخت روسیه را جشن می گیرند. در سال 2016، ششصد و هشتاد و نهمین سالگرد این شهر جادویی با برگزاری رویدادهای و برنامه های جذاب متعددی نظیر کنسرت های خیابانی، مسابقات ورزشی و نمایش های لیزری انجام شد. در این روز جذاب و رویایی رژه گروه های نظامی در میدان سرخ را از دست ندهید. همچنین برای عبور و مرور حتماً از مترو استفاده نمایید زیرا اکثر خیابان های شهر بسته است.

اکتبر: جشنواره دایره نور

جشنواره دایره نور در مسکو به پاس گرامیداشت پیشرفت های روسیه در زمینه فناوی های نورپردازی برگزار می شود، جشنواره ای جذاب که شرکت در آن فرصت جذاب بازدید از تاسیسات مدرن نوری و لیرزهای نفس گیر برایتان فراهم می شود.

اکتبر: جام کرملین

جام کرملین یک مسابقه بزرگ تنیس است که در استادیوم المپیک روسیه با حضور شرکت کنندگان بین المللی و بازدیدکنندگان بی شماری در رقابت با مسابقات تنیس ویمبلدون برگزار می شود. اولین مسابقات جام کرملین در سال 1990 برگزار شد و هم اکنون به عنوان یکی از پرطرفداران فستیوال های با شرط بندی های سنگین به مدت 9 روز در ماه اکتبر در استادیوم المپیک انجام می شود.

نوامبر: روز وحدت ملی یا آزادی روسیه از اشغال لهستان

این روز به پاس گرامیداشت یاد و خاطره انقلاب کمونیست ها در سال های 1917 و 1918 با انجام رژه ای گسترده در میدان سرخ و اطراف کرملین برگزار می شود.

دسامبر، ژانویه: جشنواره زمستانی روسیه

این فستیوال زمستانی به عنوان یکی از بهترین جشنواره های فرهنگی روسیه در تمام شهرهای روسیه از اواسط دسامبر تا اواسط ژانویه برگزار می شود. در پارک ایزمایلوفسکی شاهد انجام فعالیت هایی نظیر رقص محلی، اسکیت روی یخ و سورتمه سواری خواهید بود. پارک گورکی در طی این فستیوال میزبان مجسمه های یخی بسیار جذابی می باشد. بازدیدکنندگان در طی این روزهای دوست داشتنی می توانند صنایع دستی جذاب، مربا و شیرینی های خوشمزه ای را در میدان انقلاب تهیه کنند و از تماشای کنسرت ها و نمایش مد لذت ببرند.

در طول سال- فستیوال بین المللی تئاتر چخوف، مسکو و فراتر از آن
آنتون چخوف نویسنده و نمایشنامه معروف روسی بود که در زمان حیاتش بیش از 700 اثر ادبی آفرید. این فستیوال بین المللی به پاس بزرگداشت نام این بزرگمرد عرصه ادبی برای اولین بار در سال 1992 برگزار شد. در سال 2015 این جشنواره با حضور آثار و تولیدات مشترک کشورهای متعددی برگزار گشت که کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه، اسپانیا، چین، آرژانتین، آفریقای جنوبی و ژاپن در صدر لیست بودند. مسکو در درجه اول میزبان برگزاری این جشنواره و نمایش هاست اما گاهی این تورها به شهرهای دیگر نظیر سن پترزبورگ نیز می رسد.

شماره تلفن های ضروری در مسکو
فوریتهای پلیسی: 112
آتش نشانی: 01
پلیس: 02 و برای زبان انگلیسی 164-9798
آمبولانس: 03

آخرین مطالب بروز شده

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

01/08/1400 اروپا

در بین ایرانی ها مهاجرت به اسپانیا جز درخواست های پرتقاضا است. شاید یکی از

ادامه مطلب
شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

04/07/1400 آسیا, مجله گردشگری

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟ کار در دبی یکی از روش‌های مهاجرت و زندگی

ادامه مطلب
بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

24/06/1400 سوالات متداول

زمانی که صحبت از بهترین شغل ها برای مهاجرت می شود، می توان از چند

ادامه مطلب

همین امروز با ما در تماس باشید

تماس تلفنی
  • 02188558004
  • آیت الله بهشتی بین میرزای شیرازی و قائم مقام فراهانی پلاک 410 واحد یک

    نظر خود را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

    این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.