فهرست مطالب

ناگفته‌هایی کوتاه از زندگی فرح دیبا

ناگفته‌هایی کوتاه از زندگی فرح دیبا

فرح دیبا فرح دیبا فرح دیبا فرح دیبا فرح دیبا

فرح پهلوی (زادهٔ ۲۲ مهر ۱۳۱۷ تهران) با نام اصلی فرح دیبا، معمار، نقاش، نویسنده، مترجم و همسر محمدرضا شاه پهلوی و شهبانوی ایران از ۲۹ آذر ۱۳۳۸ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بود. وی تا پیش از انقلاب ایران با عنوان سلطنتی «عُلیاحضرت شهبانو» خطاب می‌شد.

فرح دیبا پیش از ازدواج در مدرسه‌های ژاندارک و رازی تهران تحصیل کرد و برای ادامه تحصیل در رشته معماری به کشور فرانسه رفت و در کنار تحصیل به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تسلط پیدا کرد. در میانه دوران تحصیل، فرح به وسیله اردشیر زاهدی و شهناز پهلوی به محمدرضا پهلوی معرفی شد و این آشنایی سرانجام به ازدواج آن دو در ۳۰ آبان ۱۳۳۸ انجامید. پس از تاج‌گذاری، فرح پهلوی نایب‌السلطنه و شهبانوی ایران شد.

در چهارچوب مسؤولیت‌های وی به‌عنوان شهبانوی ایران، دفتر مخصوص وی دارای چهار بخش آموزش و پرورش، بخش بهداشت و درمان، بخش رفاه اجتماعی و بخش فرهنگ و هنر بود. دفتر فرح پهلوی در زمینهٔ آموزش و بهداشت کودکان بی سرپرست و کودکان ایران فعال بود. پایه‌گذاری جمعیت کمک به جذامیان و به‌کده راجی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، موزه فرش ایران و موزه هنرهای معاصر تهران توسط این دفتر صورت گرفت. فرح پهلوی سعی داشت با سفرهای مکرر به شهرهای مختلف ایران نزدیکی بیشتری با عموم مردم داشته باشد.[۷]

کمی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، فرح پهلوی ایران را به همراه همسرش محمدرضا شاه پهلوی ترک کرد و پس از اقامت در چندین کشور، تا درگذشت همسرش در مصر، در کنار او بود. وی اکنون در آمریکا و فرانسه زندگی می‌کند.

فرح و محمدرضا پهلوی دارای ۴ فرزند به نام‌های رضا، فرحناز، علیرضا و لیلا شدند که از این میان لیلا و علیرضا را به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۹ از دست دادند.

منبع : www.fa.wikipedia.org

فرح پهلوی از سال ۱۹۵۹ میلادی به‌عنوان همسر سوم آخرین شاه ایران انتخاب شد. او تنها ملکه‌ای است که توسط شاه ایران به‌عنوان ملکه اصلی به جامعه و بعد از حمله اعراب به ایران معرفی شد. فرح در سال ۱۹۵۹ میلادی به‌طور اتفاقی با شاه ایران ملاقاتی داشت. آن‌ها مدتی بعدازاین آشنایی با یکدیگر ازدواج کردند. تاریخ ازدواج آن‌ها به میلادی در ماه دسامبر است.

در زمان سلطنت محمدرضا، فرح بیش از بیست‌وچهار سازمان و ارگان را مستقیماً اداره می‌کرد. نفوذ و قدرت او باعث شده بود که از یک دختر ناشناخته در جامعه به بانویی بسیار مشهور در بین مردم تبدیل شود. فرح برای شاه چهار فرزند به نام‌های لیلا، علیرضا، فرحناز و رضا به دنیا آورد. او مدتی بعد از انقلاب اسلامی ایران در مصر بود و سپس با فرزندانش به آمریکا مهاجرت کرد.

نظر خود را بنویسید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید