فهرست مطالب

ویزای تحصیلی آلمان 2021

سلام خدمت شما همه دوستان عزیز و گرامی ، امروز ما قصد این رو داریم که در مورد اخذ ویزای تحصیلی آلمان ” تحصیل در آلمان ” با شما صحبت کنیم ، پس تا انتهای این پست گروه ایران استرالیا رو دنبال کنید

مقدمه

کشور آلمان با دارا بودن دانشگاه های معتبر در لیست اغلب افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشوری خارج از محل تولدشان دارند وجود دارد. از جمله خصوصیاتی که این دانشگاه ها دارند رایگان بودن تحصیل یا پایین بودن قابل توجه هزینه های تحصیل نسبت به سایر کشورها می باشد. همچنین این کشور این امکان را به فرد میدهد که پس از 5 سال اقامت تحصیلی درخواست اقامت دائمی خود را ارائه داده که در این صورت با درصد بسیار بالایی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت. ویزای تحصیلی آلمان 2021

تحصیلات دانشگاهی در آلمان همچون سایر کشورها در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری امکان پذیر است با این وجود دریافت پذیرش در هر سطح نیاز به ارائه مدارک خاص خود را دارد که در ذیل به تفصیل در مورد آنها سخت خواهیم گقت. ویزای تحصیلی آلمان 2021

اخذ ویزای تحصیلی آلمان scaled - ویزای تحصیلی آلمان 2021

ویزا تحصیلی آلمان 2021

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 

 • آخرین مدرک تحصیلی نظیر دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی، کارشناسی ارشد
 • ریز نمرات و ترجمه آن
 • مدرک زبان
 • کپی پاسپورت
 • کپی مدارک شناسایی
 • 2 قطعه عکس
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه
 • انگیزه نامه (ارائه دلیل انتخاب رشته و شهر و تحصیل در آلمان)
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری

ویزای تحصیلی آلمان 2021

البته ذکر این نکته لازم می باشد که نمره مدرک زبان بنا به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد که توضیح در این مورد در اطلاعات تکمیلی هر مقطع در ذیل ذکر خواهد شد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان

 

همانند سایر سیستم های آموزشی در کشور آلمان نیز اولین مقطع دانشگاهی سطح کارشناسی می باشد. به طور معمول این مقطع در طول 3 سال یا 6 ترم به پایان می رسد با این وجود طول دوره برخی از رشته های تحصیلی متفاوت بوده و تعداد ترم های هردسته با توجه به توع دروس متفاوت می باشد. به طور مثال رشته های علوم کاربردی که دارای واحد های عملی نیز می باشند میتوانند یک ترم طولانی تر باشند یا اغلب رشته های هنر 4 سال یا 8 ترم به طول بیانجامند.

جهت تحصیل در دانشگاه های آلمان نیاز به داشتن مدرک زبان آلمانی و در برخی از آموزشگاهها نیز نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی می باشد. نمره لازم جهت زبان انگلیسی آیلتس 6 و مدرک زبان آلمانی سطح B1 می باشد.

در مورد هزینه های تحصیل باید گفت در صورت تحصیل در مراکز دولتی دانشجویان نیاز به پرداخت حدود 500 یورو در هر ترم می باشند ولی در صورت انتخاب رشته های خاص یا دانشگاه های غیر دولتی هزینه هزینه تحصیل سالانه حدود 10.000 تا 26.000 یورو خواهد شد.

 

شهر های دانشجویی آلمان    

برلین بزرگترین شهر آلمان بوده و همچنین دارای تعداد بالایی دانشگاه و موسسه تحقیقاتی می باشد. از آنجایی که هزینه های زندگی در برلین پایین بوده و همچنین دارای دانشگاه های انگلیسی زبان می باشد، گزینه مناسبی جهت انتخاب و اخذ ویزای تحصیلی برای افراد می باشد.

شهر دانشجویی بعدی در آلمان مونیخ می باشد. این شهر سومین شهر بزرگ آلمان بوده و جز رتبه های بالا در بین شهرهای صنعتی جهان می باشد.

فرانکفورت نیز یکی از شهرهاییست که مقصد عمده دانشجویانی می باشد که خواهان تحصیل در رشته های اقتصاد و وابسته به بورس هستند.

ویزای تحصیلی آلمان 2021 - ویزای تحصیلی آلمان 2021

تحصیل در آلمان

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان

 

همانند مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد نیز قابل پذیرش در هر دو نوع دانشگاه های دولتی یا خصوصی می باشد اما معمولاً دانشجویان بین المللی خواهان اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی می باشند.

هزینه تحصیلی در دانشگاه های دولتی شامل هزینه ثبت نام می باشد که مبلغی بین 400 تا 600 یورو است اما شهریه دانشگاه های خصوصی کمی بیشتر بوده و سالانه بین 6000 تا 9000 یورو خواهد بود.

طول دوره کارشناسی ارشد 2 سال بوده که دارای واحد های تئوری و ارائه پروژه می باشد. همچنین جهت تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به آیلتس 6.5 و سطح B1 زبان آلمانی جهت تحصیل به این زبان می باشد.

 

تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان

 

فردی که خواهان اخذ ویزای تحصیلی جهت مقطع دکترا باشد باید دارای شرایط خاصی از جمله مدرک زبان در سطح بالا، معدل بالای ۱۷ و مقالات ISI بوده و از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار داشته باشد.

در این مقطع فرد میتواند به یکی از دو روش موجود دریافت مدرک دکتری اقدام به تحصیل نماید. یکی از این دو روش مطالعات فردی بوده که فرد باید دارای انگیزه نامه ای با سه گزینه جهت مکان تحقیق خود باشدکه نزدیک ترین آنها به اهداف تحصیلی فرد انتخاب شده و تحت نظر یک استاد دانشگاه که ناظر بر پایان نامه میباشد کار تحقیقاتی خود را پیش می برد. طول مدت زمان این دوره بین 3 تا 5 سال متغیر می باشد.

نحوه دوم گذراندن این مقطع روش ساختاری می باشد. به این معنی که این مورد تحت نظر کامل دانشگاه صورت می گیرد و فرد با نظارت کامل اساتید و ابلاغیه و راهنمایی کامل آنها و بدون اجازه به تصمیم گیری شخصی عمل می کند. این دوره نیز میتواند بین 3 تا 5 سال به طول بیانجامد.

تاکید بر این نکته که فرد جهت تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان نیاز به نمره بالای مدرک زبان ( حداقل 6.5 ) و رزومه پربار تحصیلی دارد خالی از لطف نیست.

 

بورسیه تحصیلی در آلمان ویزای تحصیلی آلمان 2021

 

تحصیل در آلمان بسیار مقرون به صرفه بوده با این حال بورسیه های تحصیلی فراوانی وجود دارند که فرد با توجه به شرایط خود میتواند امکان استفاده از آنها را داشته باشد.

بورسیه های تحصیلی معمولاً شهریه های دانشگاه های دولتی و غیر دولتی را شامل میشوند اما هستند بورسیه هایی که برخی از هزینه های زندگی دانشجو را نیز پوشش می دهند.

ویزای تحصیلی آلمان - ویزای تحصیلی آلمان 2021

ویزای تحصیلی آلمان 2021

هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی در آلمان

 

بالاترین هزینه های که جهت زندگی در آلمان بر عهده فرد قرار میگیرد هزینه اقامت می باشد. این مبلغ با توجه به شهر محل اقامت متفاوت می باشد و می تواند بین 400 تا 850 یورو متغیر باشد که البته این مبلغ در صورت استفاده از خوابگاه یا اقامت در آپارتمان های دانشجویی میتواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

دیگر هزینه های زندگی از جمله حمل و نقل و خوراک و سایر ملزومات زندگی نیز به نسبت هر فرد متفاوت خواهد بود با این حال میتواند مبلغی حدود 750 تا 850 یورو در ماه باشد.

 

کار در حین تحصیل در آلمان ویزای تحصیلی آلمان 2021

 

دانشجویانی که در آلمان مشغول به تحصیل هستند اجازه 120 روز کار در طول یک سال را دارند. مبلغ درآمد نیز می تواند جهت هر ساعت بین 9 تا 11 یورو متغیر باشد با این وجود میتوان با انجام فعالیت تخصصی تر مبلغ بالاتری در آمد داشت اما این نکته باید در نظر گرفته شود که در آمد های بالاتر از ماهیانه 450 یورو مشمول مالیات خواهد بود که البته این مالیات مبلغ ناچیزی می باشد.

 

دریافت اقامت شغلی پس از فارغ التحصیلی در آلمان

 

دانشجویانی که تحصیل خود را در آلمان به اتمام رسانده اند تا 18 ماه فرصت دارند تا با یافتن شغلی متناسب با تحصیلات خود ویزای خود را از حالت تحصیلی به اجازه کار تغییر دهند. با توجه به اینکه آلمان کشوری صنعتی می باشد جهت رشته های مهندسی باز کاری مناسبی دارد از این رو افراد مشغول به تحصیل در این رشته ها می توانند امید بالایی به تغییر وضعیت ویزای خود از حالت تحصیل به اجازه کار داشته باشند.

تحصیلی آلمان 2021 scaled - ویزای تحصیلی آلمان 2021

دانشجویی آلمان 2021

اقامت دائم در آلمان

 

افرادی که در آلمان دارای اجازه و اقامت کاری می باشند پس از 5 سال فعالیت شغلی می توانند درخواست اقامت دائم نمایند. برای دریافت اقامت دائم و پاسئورت کشور آلمان افراد باید مراحلی را طی نمایند و واجد شرایط جهت دریافت پاسپورت این کشور باشند. این موارد عبارتند از :

 • زندگی به مدت حداقل ۸ سال در آلمان
 • دارا بودن مدرک زبان آلمانی B1 و توانایی اثبات آن
 • توانایی حمایت مالی از خود و خانواده
 • فرد نباید هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشد
 • متقاضی اخذ پاسپورت آلمان باید در آزمون تاریخ آلمان، قوانین مدنی و شهروندی و تابعیت آلمان پذیرفته شود

 

در ادامه به ذکر چند نکته در مورد تحصیل و اقامت در کشور آلمان پرداخته و از مزایایی که این امر در پی دارد خواهیم گفت :

 • جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان بهتر است که فرد دارای گپ تحصیلی زیادی نباشد زیرا این موضوع شانس متقاضی را جهت اخذ ویزا پایین خواهد آورد
 • با وجود پایین بودن هزینه های تحصیل و اقامت در آلمان فرد همچنان نیاز به ارائه تمکن مالی جهت اخذ ویزا دارد. میزان این تمکن مبلغ حدوداً 10.000 یورو جهت یک سال می باشد که با توجه به دانشگاه و شهر انتخابی فرد این رقم میتواند متغیر باشد.
 • مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی ارتباط مستقیمی با کامل بودن مدارک فرد از جمله مدارک هویتی، مدارک زبان با نمره مناسب ، تمکن مالی و سایر مدارک مربوط به تحصیلات مقاطع پیشین دارد.
 • امکان تحصیل در آلمان بدون دارا بودن مدرک زبان نیز وجود دارد با این حال فرد باید نشان دهد توانایی لازم جهت حضور در دوره های آموزشی را دارا می باشد.
 • دارا بودن معدل بالا جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های سطح بالاتر آلمان یک امتیاز مهم می باشد و هرچه معدل فرد پایین تر باشد شانس اخذ پذیرش کاهش پیدا می نماید
 • افراد متاهل و دارای فرزند می توانند پس از اخذ ویزای تحصیلی خود جهت ویزای همراه اقدام نموده و همسر و فرزند زیر 18 سال خود را نیز به عنوان همراه کنار خود داشته باشند.

امید است مطالب فوق توانسته باشد کمکی هرچند کوچک در زمینه فراهم نمودن مدارک و شرایط لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان را داشته باشد. با این حال به دلیل وضع قوانین جدید در دوره های مختلف همچنین وجود جزئیات جهت اخذ ویزا و همچنین استفاده از تجارب پیشین افرادی که موفق به دریافت ویزا گردیده اند نیاز به بهره بردن از مشاوره افراد با تجربه احساس می گردد. لذا این مجموعه جهت ارائه مشاوره در خدمت عزیزانی که اقدام به اخذ ویزا می نمایند همیشه آماده می باشد.

ممنون میشم نظر خودتون رو برای ما بنویسید .

[layerslider id=”3″]

آخرین مطالب بروز شده

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

01/08/1400 اروپا

در بین ایرانی ها مهاجرت به اسپانیا جز درخواست های پرتقاضا است. شاید یکی از

ادامه مطلب
شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

04/07/1400 آسیا, مجله گردشگری

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟ کار در دبی یکی از روش‌های مهاجرت و زندگی

ادامه مطلب
بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

24/06/1400 سوالات متداول

زمانی که صحبت از بهترین شغل ها برای مهاجرت می شود، می توان از چند

ادامه مطلب

همین امروز با ما در تماس باشید

تماس تلفنی
 • 02188558004
 • آیت الله بهشتی بین میرزای شیرازی و قائم مقام فراهانی پلاک 410 واحد یک

  نظر خود را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.