شرکت خدمات مسافرتی چاوش جهان سیر

ChavoshJJS - کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

فهرست مطالب

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

هرچند با پاسپورت ایرانی در آسیا نسبتا خوب می توان به سفر رفت، اما سفر به اروپا به جز چند کشور همسایه، اوضاع چندان تعریفی ندارد. البته بر خلاف تصور عمومی همه راه ها به شینگن ختم نمی شود و کشورهایی هستند که ویزای خودشان را دارند و سختگیری کمتری نسبت به شینگن دارند.

لیست زیر ممکن است صددرصد درست نباشد ولی سعی کردیم با استفاده از منابع انگلیسی و اطلاعات سفارت خانه ها تا جایی که می توان بدون اشتباه باشد. ضمنا لیست این کشورها ممکن است هر از گاهی و با مرور زمان تغییر کند. در آخر هم دوباره روشی که خودتان بتوانید آخرین شرایط نیاز داشتن یا نداشتن ویزا برای یک کشور رو چک کنید، بیان کرده ایم.

European countries without a visa for Iranians1 - کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی بدون ویزا برای دارندگان پاسپورت ایرانی

۱. ترکیه ( Turkey )

ترکیه کشور زیبای همسایه ی ماست که هم زمینی می توان سفر کرد، هم پروازهای لحظه آخری ارزانی از ایران به استانبول و آنتالیا پیدا می شود. به ایرانی ها اجازه سفر بدون ویزا به مدت ۹۰ روز داده می شود.

ترکیه برای یک گردشگری هیچ چیز کم ندارد: غذاهای خوشمزه حلال، طبیعت زیبا از سواحل شنی دریای سیاه تا سواحل ماسه ای دریای مدیترانه، آثار تاریخی، شهرهای دوست داشتنی و استانبول فوق العاده زیبا و در آخر گستره وسیعی از اقامت گاه های بسیار ارزان تا هتل های سوپرلوکس.

تنها مساله این است که ترکیه در حال حاضر کمی از نظر امنیتی مشکل دارد و باید در سفر به مناطق شرقی آن و همچین شهرهای نزدیک سوریه بسیار مراقب بود. ترکیه در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپاست ولی از نظر جغرافیایی در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است.

۲. ارمنستان ( Armenia )

کشور ارمنستان در مرزهای شمالی ایران برای سالیان دراز به راحتی در بدو ورود، ویزای ۱۰ دلاری برای ایرانی ها صادر می کرد. به تازگی همان ویزا هم حذف شده و دارندگان پاسپورت ایرانی می توانند به مدت ۹۰ روز بدون ویزا به ارمنستان سفر کنند.

مردم این کشور به زبان ارمنی صحبت می کنند ولی دانستن کمی زبان روسی می تواند در سفر به ارمنستان خیلی راهگشا باشد، خصوصا که زبان انگلیسی هم خیلی مرسوم نمی باشد. علاوه بر پایتخت زیبایش ایروان، طبیعت این کشور حرف زیادی برای زدن دارد و به دریاچه سوان و منطقه دلیجان هم خلاصه نمی شود. ارمنستان در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپاست ولی از نظر جغرافیایی بخشی از آسیا حساب می شود.

۳. گرجستان ( Georgia )

این کشور اروپایی که از نظر من بیشتر به آسیا شبیه است، مدام نظرش در مورد اجازه ورود بدون روادید به ایرانی ها عوض می شود. در حال حاضر با پاسپورت ایرانی می توان ۴۵ روز بدون ویزا به گرجستان سفر کرد. شهر تفلیس پایتختش آنقدر زیباست که بعد از چندین بار سفر به اونجا هنوز از آن خسته نخواهید شد. شهر ساحلی باتومی ( Batumi ) در سواحل دریای سیاه که زمانی تفرجگاه اصلی مردم شوروی بود، تاکستان های شرق کشور و طبیعت زیبای منطقه کازبگی ( Kazbegi ) در شمال و غذاهای لذیذ گرجی همگی نوید یک سفر متفاوت به گرجستان رو به شما می دهد.

در گرجستان هم مثل ارمنستان دانستن کمی زبان روسی خیلی کاربردی تر از دانش انگلیسی می باشد. گرجستان هم در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپاست ولی از نظر جغرافیایی در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است.

۴. قبرس شمالی ( Northern Cyprus )

سرزمین شمالی جزیره قبرس در آب های مدیترانه که فقط توسط ترکیه استقلالش به رسمیت شناخته می شود، شرایطش مشابه ترکیه است و ایرانی ها می توانند بدون ویزا به مدت ۹۰ روز به قبرس شمالی سفر کنند. پول این کشور هم لیر ترکیه می باشد. گاهی وقت ها تورهای بسیار ارزانی از ایران به مقصد قبرس شمالی و شهر نیکوزیا ( Nicosia ) می توان پیدا کرد.

۵. آندورا ( Andorra )

کشور کوچک و کوهستانی آندورا بین فرانسه و اسپانیا قرار گرفته و نه تنها ایرانی ها بلکه شهروندان هیچ کشوری برای ورود به آندورا نیاز به ویزا ندارند. البته از آنجایی که دسترسی به این کشور فقط زمینی و از طریق فرانسه و اسپانیا میسر است، قاعدتا بدون ویزای شینگن نمی توانیم به این کشور سفر کنیم.

Andorra 1024x640 - کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

Andorra

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی با شرایط ویزا در بدو ورود یا ویزای فرودگاهی برای ایرانیان

۱. نخجوان ( Nakhchivan )

جمهوری خود مختار نخجوان کشور نیست و در حقیقت بخشی جدا افتاده از کشور آذربایجان و هم مرز با ایران است. ایرانی ها فقط برای سفر به این قسمت از آذربایجان می توانند در بدو ورود ویزا به قیمت ۱۰ یورو و مدت ۱۵ روز دریافت کنند که مسلما با این ویزا به سرزمین اصلی آذربایجان و باکو نمی توان رفت.

کشورهای اروپایی که اخذ ویزای آنها آسان است

۱. آذربایجان ( Azerbaijan )

کشور شمالی ایران که در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپاست ولی از نظر جغرافیایی جزو هر دو قاره اروپا و آسیا هست، در ایران سفارت دارد و خیلی راحت می توان از طریق مراجعه به سفارت یا آژانس ویزایش را تهیه کرد. آذربایجان ویزای الکترونیکی هم برای ایرانی ها صادر می کند و با مراجعه به وبسایت evisa.gov.az/en پر کردن فرم ها و پرداخت ۲۰ دلار، به راحتی و در عرض ۳ روز کاری می توان ویزای ۳۰ روزه آذربایجان را دریافت کرد.

Azerbaijan - کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

۲. قزاقستان ( Kazakhstan )

سفارت قزاقستان در تهران نه وبسیات دارد و نه به تلفن جواب میدهند، ولی آژانس ها مراحل دریافت ویزای قزاقستان را به راحتی و البته کمی گران انجام میدهند. قزاقستان هم جزو آن کشورهایی است که در هر دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته ولی از نظر سیاسی جزو اروپا هست.

۳. روسیه ( Russia )

این کشور اینقدر بزرگ و وسیع است که بخش اعظمی از آسیا و اروپا رو به خودش اختصاص داده و از نظر سیاسی جزو اروپا هست. مراجعه به سفارت روسیه برای دریافت ویزا دردسر دارد ولی از طریق آژانس مسافرتی راحت می توان ویزای روسیه را دریافت کرد. یکی دو سال است که شایعات لغو ویزای روسیه برای ایرانی ها سر زبان هاست ولی تا به امروز که اطلاعیه ای صادر نشده است.

یادتان باشد زبان انگلیسی در شهرهای بزرگی مثل مسکو و سنت پترزبورگ هم به کارتان نخواهد آمد. یادگیری الفبای سیریلیک که کمتر از ۱ ساعت طول می کشد را برای سهولت سفرتان پیشنهاد می کنیم. چند ساعت وقت گذاشتن و یک سری لغات و جملات اولیه روسی را یاد گرفتن میتواند در سفر بسیار کمکتان کند.

سایر کشورهای اروپایی

۲۶ تا کشور اروپایی جزو معاهده شینگن هستند که با داشتن ویزای یکی از آنها میتوانید به راحتی به ۲۵ کشور دیگر هم سفر کنید. اکثر این ۲۶ کشور در ایران سفارت دارند و با کمی سختگیری (بعضی ها هم زیادی سختگیری می کنند) برای ایرانی ها ویزا صادر می کنند.

schengen - کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

چهار کشور کرواسی، قبرس، رومانی و بلغارستان همگی در ایران سفارت دارند و جزو شینگن هم نیستند، به علت اینکه قصد پیوستن به محدوده شینگن را دارند متاسفانه سختگیری هایشان را زیاد کردند. با داشتن ویزای یکی از این چهار کشور یا نوع خاصی از ویزای شینگن می توان به سه کشور دیگر هم سفر کرد. سفارت قبرس و سفارت بلغارستان وبسایت هم دارند که اطلاعات لازم برای ویزا را نوشته اند.

اگر قصد دارید اطلاعات به روز از ویزا و ملزومات پزشکی کشوری که قصد سفر دارید به دست بیاورید، وبسایت یاتا ( IATA ) یا همون انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، سر بزنید که قاعدتا هر چند ساعت باید اطلاعاتش به روز رسانی شود. فقط کافیه به قسمت پاسپورت و ویزای سایت یاتا بروید، مقصد سفر، اطلاعات پاسپورت و یک سری مشخصات دیگر را وارد کنید و به شما راهنمایی خواهد کرد که برای سفر به ویزا نیاز دارید یا در فرودگاه می توانید آن رآ دریافت کنید.

کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها کشورهای اروپایی بدون نیاز ویزا برای ایرانی ها

آخرین مطالب بروز شده

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

01/08/1400 اروپا

در بین ایرانی ها مهاجرت به اسپانیا جز درخواست های پرتقاضا است. شاید یکی از

ادامه مطلب
شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

04/07/1400 آسیا, مجله گردشگری

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟ کار در دبی یکی از روش‌های مهاجرت و زندگی

ادامه مطلب
بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

24/06/1400 سوالات متداول

زمانی که صحبت از بهترین شغل ها برای مهاجرت می شود، می توان از چند

ادامه مطلب

همین امروز با ما در تماس باشید

تماس تلفنی
  • 02188558004
  • آیت الله بهشتی بین میرزای شیرازی و قائم مقام فراهانی پلاک 410 واحد یک

    نظر خود را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

    این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

    سبد خرید