فهرست مطالب

گوندولا سواری در ونیز

در شهری مانند ونیز آب همیشه بیشترین استفاده را برای حمل و نقل داشته است. قایق گوندولا به دلیل ویژگی های انعطاف پذیری و سرعت آن، تا پیش از ظهور قایق های موتوری بهترین وسیله حمل و نقل برای مردم بوده است. در واقع استفاده از قایق گوندولا برای افراد طبقه خاص به وجود آمد تا از آن برای سفر از مکانی به محلی دیگر از شهر یا حتی و رفتن به جزایر نزدیک ونیز استفاده می شد. اگر تا به حال گوندولا سواری ونیز را امتحان نکردید در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را از نزدیک با این تفریح آبی گردشگران آشنا سازیم. اگر که می خواهید تجربه سوار بر این قایق را داشته باشید می توانید اقدام به خرید بلیط هواپیما ونیز خود از مجموعه گردشگری گروه ایران استرالیا بکنید. رزرو هتل ونیز خود را نیز می توانید از این مجموعه تهیه کنید. با ما همراه باشید.

1gon - گوندولا سواری در ونیز

گوندولا سواری در ونیز

 

گوندولا چیست؟

همواره از گذشته تا به امروز بافت اصلی شهر ونیز با کانال های آبی پیوند داشته است. کانال های آبی بسیار زیادی در ونیز وجود داشته و دارد و در گذشته و راه های عابر پیاده هنوز آسفالت نشده و آن چنان قایل استفاده نبودند. تنها در کانال های باریک آبی ونیز پل های منعطف ساخته شد که نقل و انتقال بر روی آن صورت بگیرد. همچنین سفر از ونیز به جزایر اطراف آن باید از طریق این کانال ها صورت می گرفت به همین دلیل قایق ها بهترین گزینه حمل و نقل شدند.

گوندولا امروزه به یکی از شاخصه های سبک ایتالیایی تبدیل شده است اما در گذشته برای راحتی سفر افراد اشرافی و طبقه بالا ساخته شد. در گذشته این افراد علاوه بر حمل و نقل، برای لذت بردن از حرکت روی آب در محیط آرام بر روی قایق از قایق گوندولا استفاده می کردند.

2gon - گوندولا سواری در ونیز

گوندولا سواری در ونیز

گوندولا (Gondola) که از واژه یونانی kontoúra ریشه گرفته شده است به معنی دم کوتاه می باشد که اگر به طراحی قایق گوندولا دقت کرده باشید شکل دم را بر روی آن خواهید دید. برخی نیز می گویند که ریشه آن به واژه یونانی conchula باز می گردد و به معنی صدف کوچک است.

امروزه در حدود ۴۰۰ گوندولا در کانال های ونیز وجود دارد که فقط برای استفاده گردشگران است. قایق های گوندولا امروزه زیباتر از گذشته هستند اما به همان روشی که همیشه کار خدمت رسانی می کردند، کار می کنند. از پاروهای تکی هم به عنوان پیشران و هم برای هدایت قایق ها استفاده می شود که کمی از یک طرف هستند به طوری که می تواند گوندولا را به مسیر مستقیم هدایت کند.

3gon - گوندولا سواری در ونیز

گوندولا سواری در ونیز

بهترین زمان سفر برای گوندولا سواری ونیز کی است؟

در هر موقع از سال گوندولا سواری ونیز امکان پذیر است و هر زمانی می تواند زمان مناسبی برای این تجربه فراموش نشدنی باشد. ممکن است در زمستان ، اوایل بهار یا اواخر پاییز عاشقانه ترین زمان سوار بر گ.ندولا باشد زیرا که با تردد کمتر قایق ها در کانال ها موجه خواهیم بود و فضایی آرام در میان آب ها خواهید داشت. برای نوازش باد ها خنک و فرار از سرما می توانید در دو فصل بهار و پاییز برنامه سفر به ونیز خود را بریزید.

از طرفی دیگر، مهم نیست که چه فصلی به ونیز سفر می کنید، ساعتی که در طول روز برای گوندولا سواری انتخاب می کنید نیز مهم است. تقریباً همه افراد دوست دارند در غروب آفتاب یا دقیقاً بعد از آن به محل سوار قایق بروند و این بدان معناست که کانال ها پر از گوندولا می شوند و ترافیک آبی ایجاد می کنند. اگر اولویت شما این است که از حضور خود در قایق عکس اینستاگرامی بگیرید، پیشنهاد می کنیم اواخر صبح یا اوایل ظهر را انتخاب کنید. این دو بهترین زمان گوندولا سواری ونیز می باشد. زیرا جمعیت به حداقل خواهد رسید و  نور کافی برای عکاسی خواهید داشت. ناگفته نماند هزینه قایق سواری هم ارزان تر خواهد بود.

4gon - گوندولا سواری در ونیز

گوندولا سواری در ونیز

گوندولیر، پاروزن قایق گوندولا

تا اوایل قرن بیستم میلادی تمام قایق های گوندولا شخصی بودند به جز آن هایی که امروزه در کانال های آبی ونیز می بینید. قایق های شخصی به یک کابین کوچک مجهز شده بودند که حریم شخصی افراد را فراهم می کرد. یکی از آخرین افرادی که از این سبک قایق استفاده کرده است در واقع کلکسیونر هنر پگی گوگنهایم بود که در دهه های آخر عمر خود را در ونیز گذراند. از آن زمان به این ور قایق ها تقریباً به طور انحصاری مورد استفاده گردشگران قرار گرفت و این صنعت توسط شورای صنفی گوندولیرها اداره شده و مدرک مربوطه را صادر می کنند.

این حرفه از گذشته تا به امروز بین مردان خانواده از نسلی به نسل دیگر منتقل می شده است، اما اخیرا این سنت توسط جورجیا بوسکو، دختر یک گوندولیر، که در سال ۲۰۱۰ مجوز خود را بدست آورد، شکسته شد. اگرچه تقریباً هیچ کس امروز از گوندولا برای حمل و نقل استفاده نمی کند، قایق و پارو زنان آن از بسیاری جهات هنوز فرهنگ منحصر به فرد ونیزی را تشکیل می دهند.

5gon%20copy - گوندولا سواری در ونیز

گوندولا سواری در ونیز

یونیفرم مخصوص گوندولیر

گوندولیر ها موظف اند تا از لباس استاندارد متشکل از یک پیراهن راه راه با نوار های آبی یا قرمز بپوشند که یک سمبل مهم فرهنگ ونیزی است. با این وجود هنوز رمز و راز های زیادی در مورد دنیای گوندولیر ها وجود دارد که اهالی ونیز و گردشگران خارجی بخشی از آن هستند. یونیفرم مخصوص گوندولیر ها شاید یکی از شناخته شده ترین یونیفرم ها در جهان باشند. کلاه پوشالی و روبان رنگی به دور گردن از گزینه های اختیاری در پوشش هستند.

گوندولیر ها در گذشته رنگ سیاه می پوشیدند تا با رنگ گوندولا مطابقت داشته باشد و برخی از آنها سفید می پوشیدند تا از تضاد رنگی استفاده کنند. پس از جنگ جهانی دوم نوارهای راه راه به بخشی از لباس اضافه شد. برخی می گویند که آنها باید مطابق با طرح راه راه مقابل کانال Palazzo یکی شوند. گوندولا سواری ونیز با گوندولیر هایی که یونیفرم های مخصوص می پوشند حال و فضای جالبی به شهر ونیز می دهند و یکی از دلایل جذب گردشگران خارجی به این شهر هستند.

6gon - گوندولا سواری در ونیز

گوندولا سواری در ونیز

 

نکاتی که پیش از گوندولا سواری ونیز باید بدانید

ده ها ایستگاه گوندولا (servizio gondole) در امتداد کانال ها در سراسر شهر مستقر شده اند. قیمت ها ثابت بوده و در وب سایت رسمی انجمن گوندولیر ها  ذکر شده است. از آنجا که گوندولیر شما ممکن است در هنگام گوندولا سواری ونیز مکالمه ای را با شما شروع کنند می توانید موضوع مورد نظر خود را با آن ها آغاز کنید نقشه و مسیر مورد نظر خود را بگویید و آن ها به گرمی استقبال خواهند کرد. انجام این کار همچنین یک راه خوب برای دیدن اینکه آیا شما از شخصیت و مهارت های زبان گوندولیر ها لذت می برید یا نه. قبل از سوار شدن از قیمت مسیر و مدت زمان سفر اطمینان حاصل کنید و در پایان سفر هزینه خود را پرداخت کنید.

7gon - گوندولا سواری در ونیز

گوندولا سواری در ونیز

اگر درخواست حضور موزیسین در قایق را کرده اید و می خواهید آهنگ ونیزی (un canto Veneziano) را بشنوید از آن ها بخواهید تا ترانه”Venezia La Luna e Tu” را برای شما اجرا کنند.

هنگامی که سوار قایق هستید، دوربین خود را در پایین قایق قرار دهید و از صحنه لذت ببرید زیرا به هنگام گردش گوندولا در کانال های آرام و در حالی که موسیقی پخش می شود، تصاویر بسیار زیبایی را ضبط خواهد کرد.

گوندولا سواری ونیز ساده، گران ولی یکی از تجربیات عالی در اروپا است. ساخت یک گوندولا حدود دو ماه طول می کشد و برای ساخت آن دانش تخصصی زیادی لازم است. پارو این قایق به نام فورکولا (Forcola) قرار می گیرد که به سبک بی نظیر گردش قایق کمک کرده و عرشه آهنی در سر قایق تعادل را فراهم می کند. شکل خمیده عرشه نمایانگر کلاه Doge است و شش دندان زیر آن نمایانگر هر یک از شش محله شهر ونیز است.

این همه حقایق جالب در مورد قایق گوندولا و تاریخچه گوندولیر ها شما را به وجد نیاورده است؟ اگر قصد سفر به ونیز کردید می توانید خرید تور ونیز خود را از مجموعه الی گشت انجام دهید. اگر که تجربه گوندولا سواری ونیز را داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

اخذ ویزای توریستی استرالیا
اخذ ویزای توریستی کانادا
ویزای توریستی کانادا تضمینی
پیکاپ ویزای توریستی کانادا
اخذ ویزای توریستی فرانسه 
اخذ ویزای توریستی اسپانیا
اخذ ویزای توریستی سوئیس
خرید تور

آخرین مطالب بروز شده

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

01/08/1400 اروپا

در بین ایرانی ها مهاجرت به اسپانیا جز درخواست های پرتقاضا است. شاید یکی از

ادامه مطلب
شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

04/07/1400 آسیا, مجله گردشگری

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟ کار در دبی یکی از روش‌های مهاجرت و زندگی

ادامه مطلب
بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

24/06/1400 سوالات متداول

زمانی که صحبت از بهترین شغل ها برای مهاجرت می شود، می توان از چند

ادامه مطلب

همین امروز با ما در تماس باشید

تماس تلفنی
  • 02188558004
  • آیت الله بهشتی بین میرزای شیرازی و قائم مقام فراهانی پلاک 410 واحد یک

    نظر خود را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

    این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.