فهرست مطالب

کشف نان ۱۴ هزار ساله! + تصویر

قدیمی ترین نان جهان

قدیمی ترین نان جهان هم کشف شد! به هر حال باید همیشه انتظار کشف هر چیزی که وجود دارد از نوع قدیمیش هم باشیم. اگر تاریخ بشر در دوران انسان های نخستین و نیاکانمان را مطالعه کنیم، بدون شک از اولین غذاهایی که انسان پس از کشف آتش توانست آن را بپزد، نان بوده است. البته پخت نان احتیاج به کشف گندم و پیدا کردن راهی برای زراعت آن هم بستگی داشته است. به هر حال اگر این اما و اگرها را کنار بگذاریم، از انواع اولین غذاهای پختنی در دنیا، نان بوده است. حال به تازگی اعلام کرده اند که قدیمی ترین نان جهان را در اردن پیدا کرده اند که متعلق به بیش از ۱۴ هزار سال پیش است! در ادامه با ما در ایران استرالیا همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، داستان قدیمی ترین نان جهان با بیش از ۱۴ هزار سال را بررسی نماییم.

PNAS site where bread like remains were found in Jordan photo cred PNAS E - کشف نان ۱۴ هزار ساله! + تصویر

اردن

این که ما چگونه قدیمی ترین نان جهان را کشف کردیم از این جا شروع می شود که یک کوره ی پخت نان در اردن پیدا شده است که محتویات داخل آن، دانشمندان را به نانی در ۱۴ هزار سال پیش می رساند.

البته اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، ۱۴ هزار و ۴۰۰ سال پیش. در این زمینه یافته های باستان ‌شناسان نشان می‌ دهد که قبیله ای به نام ناتوفیان در اردن حتی زمانی که کشاورزی و یک جا نشینی وجود نداشته، اقدام به پخت نان می کرده اند و دقیقا همین مسئله که زمان تخمین زده شده درباره ی این نان مرتبط به دورانی است که پیش از آغاز کشاورزی و یک جانشینی در فرهنگ و شیوه ی زندگی بشر بوده، این کشف بسیار مهم و جنجالی است.

تیمی از پژوهشگران باستان ‌شناس که به این منطقه رفته بودند، موفق شدند تا بقایای زغال شده ی تکه نانی پهن و مسطح شده‌ را که حدود ۱۴ هزار و۴۰۰ سال پیش توسط گروهی از انسان ‌های شکارچی و تامین کننده ی غذا تهیه‌ شده بود را به دست آورند و ایسن نان امروزه به عنوان قدیمی ترین نان جهان شناخته می شود.

shubayqa bread fragment - کشف نان ۱۴ هزار ساله! + تصویر

قدیمی ترین نان

 

بر اساس گزارش‌ های رسمی منتشرشده در رابطه با این کشف، جستجو ‌های باستان ‌شناسی در یک محوطه ی باستانی که در زمره ی پیش از تاریخ دسته بندی در کشور اردن می شد، منجر به کشف تکه‌ های متعددی از نان شده است. مکان دقیق این محوطه ی تاریخی در شمال شرقی کشور اردن قرار دارد. باستان ‌شناسان موفق شدند تا در این مطالعات، بقایای گونه ‌های وحشی متعددی از غلات را نیز کشف و آنالیز کنند که می ‌توان آن ‌ها را اجداد گیاهان و غلات بومی و اهلی ‌شده ی امروزی در سراسر زمین دانست.

با توجه به این که شرح کامل این پژوهش و یافته‌ های به ‌دست ‌آمده از آن در آخرین شماره ی مجله ی تخصصی PNAS منتشرشده است، اطلاعات بیشتری در ادامه به شما خواهیم داد. ازجمله ی این غلات می ‌توان به اینکورن (einkorn) که در واقع نوعی گونه ی باستانی از گندم مدیترانه ‌ای و خانواده ی جو ها همچون جو دو سر، اشاره نمود.

در زمینه ی پخت این نان باید بگوییم که برای باستان ‌شناسان هنوز این مساله حل نشده است که انسان‌ ها دقیقا از چه زمانی به بعد از کوره که در واقع نوعی اجاق محسوب می شود، برای پخت قدیمی ترین نان جهان استفاده می ‌کرده ‌اند اما از این که تمام دانه ‌های نشاسته ی کشف ‌شده در این منطقه ی باستانی که موسوم به شبیغه در صحرای سیاه اردن است و متعلق به ۱۴۴۰۰ سال قبل هستند، کاملا مطمئن هستند.

آمایا آرانز اوتاگوی (Amaia Arranz Otaegui) که از باستان‌ شناسان این گروه تحقیقاتی و پژوهشگر دانشگاه کپنهاگ در دانمارک است، در رابطه با این کشف جدید گفته است: این نان‌ های تازه کشف ‌شده بسیار شبیه به نمونه نان ‌های مخلوط با سبزیجاتی است که در محوطه‌ های باستانی اروپا که به دوران نوسنگی و همچنین روزگار امپراتوری روم تعلق دارد، هستند که البته پیش‌ از این در ترکیه و بخش‌ هایی از اروپا کشف ‌شده بوده اند. اوتاگوی در ادامه ی توضیحات خود اضافه کرد که:

 

ما با توجه به این کشفیات می ‌دانیم که محصولاتی مشابه نان پخته‌ شده، بسیار پیش ‌تر از زمانی که ما تصور می‌ کنیم و قبل ‌تر از آغاز کشاورزی تهیه ‌شده ‌اند. قدم بعدی تحقیقات ما قطعا این است که ارزیابی کنیم آیا تولید و مصرف نان تحت تأثیر ظهور کشت و پرورش گیاهان قرار داشته یا خیر؟

به گفته ی تیم باستان ‌شناسانی که بر روی ین پروژه کار می کنند، این نان باستانی که توسط مردم فرهنگ موسوم در منطقه ی لووانت زندگی می ‌کردند، تهیه ‌شده است، می تواند بشر را به اطلاعات جدیدی درباره ی زندگی نیاکان اولیه اش برساند. توبیاس ریشتر (Tobias Richter) که یکی دیگر از اعضای گروه باستان شناسی است در رابطه با فرهنگ مردم ناتوفیان می گوید که: این مرم به‌ شکل فوق العاده خاصی برای ما جالب هستند زیرا آن‌ ها در دوره ی انتقالی زندگی انسان به سر می ‌بردند و در ۲ دوره ی بسیار مهم گویی نقشی اساسی ایفا کرده اند.

آن ها در دوره ای زندگی می کرده اند که انسان ‌های کوچ ‌نشین بیشتر متمایل به سکونت در یک منطقه ی خاص بودند و آن ها هم از این امر مستثنی نبودند و رژیم غذایی آن ‌ها نیز با تغییراتی قابل ‌توجه روبرو شده بوده است. تیغه ‌های ساخته ‌شده از سنگ چخماق در کنار سایر ابزارهای سنگی که در محوطه‌ های باستانی مربوط به ناتوفیان کشف ‌شده ‌اند، باستان ‌شناسان را به این نظریه رسانده ‌اند که مردم این فرهنگ باستانی، با روش ‌هایی متفاوت و مؤثر توانسته ‌اند از گیاهان بهره ‌برداری کنند.

یکی دیگر از باستان شناسان به نام دوریان فولر (Dorian Fuller) نیز اعلام کرد که: تهیه و پخت نان مشتمل بر پردازش فشرده ‌ای است که شامل زهکشی، آسیاب کردن غلات و شستشو و پخت می ‌شود که برای مردم آن زمان واقعا پیشرفت بزرگی می باشد. در انتها باید بگوییم که منطقه ی شناسایی شده توسط باستان ‌شناسان از دو ساختمان که هر یک دارای یک اجاق سنگی بوده ‌اند، تشکیل شده است.

کشف برخی موادغذایی، ابزار سنگی، استخوان ‌های حیوانات و همین طور باقی ‌مانده‌ ی برخی گیاهان به ‌وسیله ‌ی کاوش ‌های باستان ‌شناسی طی سال‌ های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ در این منطقه منتهی شد. اما شناسایی باقی مانده‌ های نان در کاوش‌ های جدید توسط گروهی از محققان دانشگاه ‌های کپنهاگ و کمبریج لندن و با استفاده از اسکنرهای میکروسکوپ‌ های الکترونیکی صورت گرفته است.

 

ویزای توریستی نیوزلند
اخذ ویزای توریستی استرالیا
اخذ ویزای توریستی کانادا
مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی استرالیا
ویزای توریستی استرالیا تضمینی
اخذ ویزای توریستی استرالیا تضمینی
ویزای توریستی کانادا تضمینی
هزینه های ویزای توریستی استرالیا
مراکز انگشت نگاری کانادا در سراسر دنیا به ترتیب حروف الفبا
پیکاپ ویزای توریستی کانادا
هزینه های ویزای توریستی استرالیا
مراکز انگشت نگاری کانادا در سراسر دنیا به ترتیب حروف الفبا
پیکاپ ویزای توریستی کانادا
وقت فوری شینگن از فرانسه
اخذ ویزای توریستی فرانسه 

آخرین مطالب بروز شده

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

قوانین مهاجرت به اسپانیا ۲۰۲۲

01/08/1400 اروپا

در بین ایرانی ها مهاجرت به اسپانیا جز درخواست های پرتقاضا است. شاید یکی از

ادامه مطلب
شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟

04/07/1400 آسیا, مجله گردشگری

شغل های پردرآمد در دبی کدامند؟ کار در دبی یکی از روش‌های مهاجرت و زندگی

ادامه مطلب
بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

بهترین شغل ها برای مهاجرت 2022

24/06/1400 سوالات متداول

زمانی که صحبت از بهترین شغل ها برای مهاجرت می شود، می توان از چند

ادامه مطلب

همین امروز با ما در تماس باشید

تماس تلفنی
  • 02188558004
  • آیت الله بهشتی بین میرزای شیرازی و قائم مقام فراهانی پلاک 410 واحد یک

    نظر خود را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

    این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.